اصول طراحي معماری در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری، ویلایی و ...

اصول طراحي معماری در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری، ویلایی و ...

اصول طراحي معماری در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری، ویلایی و ...

اصول طراحی معماری، قوانین و دستورالعمل هایی هستند که هر طراح حرفه ای برای ایجاد فضایی منسجم و شیک باید از آن ها استفاده کند. این مفاهیم کلیدی، به طراحان اجازه می دهد فضایی کاربردی و در عین حال جذاب برای پروژه های مسکونی، تجاری، ویلایی یا اداری طراحی کنند.

این مفاهیم را می توان به زبان ساده در چند فاکتور زیر خلاصه کرد:

1. تعادل در طراحی پروژه معماری

در طراحی و دکوراسیون داخلی پروژه های اداری، مسکونی و غیره، تعادل به توزیع یکنواخت چیدمان وسایل، مبلمان و اشیاء تزئینی اشاره دارد، به طوریکه هنگام نگاه کردن به فضای داخلی، همه چیز سرجای خود به نظر برسد. برای ایجاد تعادل، توجه به اینکه هر عنصر چگونه در آن فضا کنار عناصر دیگر قرار می گیرد، مهم است. برای این کار باید خط، شکل، رنگ و بافت اشیاء مختلف با دقت تحلیل شود.

2. هارمونی و هماهنگی در پروژه های طراحی داخلی و دکوراسیون مسکونی، تجاری، ....

هارمونی و هماهنگ کردن اشیا و رنگ ها در یک فضا برای انتقال حس یکپارچگی از دیگر اصول طراحی پروژه های معماری است. زمانی در طراحی داخلی، هماهنگی کامل وجود دارد که تمام عناصر با یک سبک خاص انتخاب و چیده شده باشند. 
هارمونی را می توان با استفاده از روش های مختلفی مانند کنار هم قرار دادن وسایل و مبلمان، استفاده از رنگ ها و بافت های مشابه یا ایجاد یک نقطه کانونی بوجود آورد. وقتی از هارمونی در طراحی داخلی استفاده شود، فضایی منسجم و جذاب ایجاد می کند. کلید اصلی ایجاد هماهنگی یافتن تعادل مناسب بین همه عناصر است.

3. رعایت نسبت و مقیاس در طراحی پروژه معماری

مفهوم نسبت و مقیاس رویکرد ایده آلی برای ایجاد جذابیت بصری در طراحی داخلی پروژه های اداری، تجاری یا مسکونی است. این اصل طراحی معماری به درک نحوه انتخاب و چیدمان عناصر با اندازه ای متناسب با محیط اطراف بر می گردد.

ایجاد تناسب بصری با رعایت مقیاس استاندارد بین اندازه اشیا و اندازه یک فضا امکان پذیر است. با اینحال، طراحان ممکن است برای ایجاد هیجان و خارج کردن محیط از حالت یکنواختی، از وسایلی با اندازه ها و ابعاد مختلف استفاده کنند یا در گوشه ای فضا، سبکی خاص و هنری را که دارای مقیاس غیرمتعارفی است، به کار ببرند. اما طبق اصول طراحی معماری نباید در این کار زیاده روی کرد تا تناسب و مقیاس کاملا رعایت شود.

4. برجسته کردن نقطه کانونی در طراحی داخلی پروژه های مسکونی و تجاری

نقطه کانونی یک ویژگی برجسته در فضا است که می تواند یک شومینه، یک دست مبلمان یا یک اثر هنری باشد. در اصول طراحی معماری از این نقطه کانونی برای شروع طراحی استفاده می شود. 
هنگامی که طراحان در مورد نقطه کانونی تصمیم گرفتند، دکوراسیون و چیدمان سایر وسایل اتاق را به گونه ای طراحی می کنند که آن را تکمیل کند. 
رنگ، یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که می توانید برای تاکید بر نقطه کانونی از آن استفاده کنید.
در نظر گرفتن نقطه کانونی از اصول طراحی معماری است که در تمام فضاهای کوچک و بزرگ و برای طراحی پروژه های مسکونی، تجاری، اداری، ویلایی و غیره استفاده می شود. 

5. ایجاد کنتراست در طراحی پروژه های معماری

راه های زیادی برای ایجاد کنتراست در یک اتاق وجود دارد. یکی از بارزترین آنها استفاده از رنگ است. ترکیب رنگ های روشن و تیره یا گرم و سرد می تواند جلوه ای چشمگیر ایجاد کند. همچنین می توانید از بافت، الگو و مقیاس برای ایجاد کنتراست استفاده کنید.

6. توجه به جزئیات در طراحی و دکوراسیون پروژه های ویلایی، اداری و ...

توجه به جزئیات آخرین اصل از اصول اولیه طراحی داخلی و معماری است. یک فضا هرگز نمی تواند یکپارچه و شخصی به نظر برسد، مگر اینکه به تمام جزییات آن دقت شود. این مرحله نهایی، به طراح حرفه ای، امکان می دهد که سبک منحصر به فرد خود را به رخ بکشد و فضا را با جزئیاتی که نشاندهنده خلاقیت و هنر اوست جذابتر و دلنشین تر کند.
توجه به جزئیات در طراحی داخلی و دکوراسیون پروژه های اداری، مسکونی یا تجاری، فضا را منحصر به فرد می کند. با افزودن جزئیات کوچک، می توان فضایی ایجاد کرد که نشاندهنده سبک خاص طراح باشد.

با بررسی پروژه های زیر که طبق اصول طراحی معماری تکمیل شده اند می توانید نمونه های کاملی از هنر و خلاقیت طراحان مارتا آرشیتکت را مشاهده کنید.

طراحی پروژه تجاری کافی شاپ

طراحی پروژه تجاری کافی شاپ

طراحی پروژه های معماری خود را به مارتا آرشیتکت بسپارید

اجازه دهید طراحان مارتا آرشیتکت به شما کمک کنند تا فضای داخلی خود را آنطور که سزاوارش هستید، طراحی کنید. شما لایق زندگی و کار در بهترین فضای ممکن هستید.


تماس با ما